Standardi u
M I MS TEAM-u
U našem preduzeću M I MS TEAM doo se dobijaju proizvodi čiji kvalitet je verifikovan odgovarajućim standardima: HACCP, GRASP, GLOBAL GAP. Oni su propraćeni socijalno odgovornim protokolima kao i verifikovani svim propratnim analizama koje ukazuju na zdravstveno ispravan i bezbedan proizvod.
Standard dobre poljoprivredne prakse
Od svih standarda u primarnoj i sekundarnoj poljoprivrednoj proizvodnji Evropske Unije najvažnije mesto zauzima EUREPGAP (European Retail Product and Good Agricultural Practice). Ovaj standard propisuje uslove proizvodnje, mehanizme inspekcije i sertifikaciju proizvoda, a koristi se i pod imenom GlobalGAP (pošto je prevazišao okvire EU i postao globalan zahtev u skoro svim trgoviniskim lancima poljoprivrednim proizvodima).
GLOBALGAP je prvenstveno stvoren kako bi pružio informaciju potrošaču na koji način je proizveden određeni poljoprivredni proizvod kojeg kupuje. Industrijalizacija proizvodnje u poljoprivredi, upotreba sredstava kao što su aditivi, hormoni, pesticidi, antibiotici itd., dovela je do nezadovoljstva potrošača i do gubitka poverenja u institucije zadužene za kontrolu bezbednosti hrane u EU.
GLOBALGAP je prvenstveno stvoren kako bi pružio informaciju potrošaču na koji način je proizveden određeni poljoprivredni proizvod kojeg kupuje. Industrijalizacija proizvodnje u poljoprivredi, upotreba sredstava kao što su aditivi, hormoni, pesticidi, antibiotici itd., dovela je do nezadovoljstva potrošača i do gubitka poverenja u institucije zadužene za kontrolu bezbednosti hrane u Evropskoj uniji.
Evropska asocijacija distributera i trgovaca na malo (Euro-Retailer Produce Working Group – EUREP) je zbog toga izradila dokumenta GLOBAL G.A.P kako bi na najbolji način zaštitili zdravlje svojih potrošača. Pod sve većim uticajem “zagađenja” na poljoprivrednu proizvodnju, a samim tim i na zdravlje potrošača u današnje vreme, nametnulo je trgovcima (a samim tim i proizvođačima), nove zahteve potrošača koji želi da zna ne samo odakle potiče proizvod kojeg kupuje, već i njegovu zdravstvenu ispravnost, a koja se u potpunosti može iščitati na svakom proizvodu koji proizilazi iz procesa koji su sertifiokovanim pod GlobalGAP-om.
Cilj GlobalGAP-a je jačanje poverenja kod kupaca sa aspekta kvaliteta i zdravstvene ispravnosti poljoprivrednih i drugih primarnih proizvoda kao i smanjenja negativnih uticaja na životnu sredinu dosadašnjim načinom poljoprivredne proizvodnje, sigurnosti zaposlenih u poljoprivrednoj proizvodnji i uzgoja životinja.
HACCP sistem
Na tržištima EU i Svetske trgovinske organizacije HACCP sistem je postao obavezujući 1. januara 2006. godine (Council Directive 93/43/EEC). Jednostavno, uključivanje standarda kvaliteta i bezbednosti hrane u opšti sistem provere kvaliteta u preduzećima, postao je uslov poslovanja s partnerima na međunarodnom tržištu. Zakonska regulativa gotovo svih razvijenih zemalja obavezuje proizvođače hrane u tim zemljama uvođenje sistema HACCP.
Zbog ovoga je i naša zemlja prihvatila ovaj koncept bezbedne hrane tako da od 1. januara 2009. godine HACCP postaje obavezujući na tržištu Srbije, a preduzeća koja ne poseduju sertifikate o poslovanju u skladu sa ovim sistemom neće moći da izvoze i prodaju svoje proizvode u Republici Srbiji.
Pored prehrambene industrije, fabrike koje proizvode, prerađuju, čuvaju, pakuju, transportuju ili prodaju hranu, u program obavezne implementacije HACCP sistema uključeni su i hoteli i restorani gotove hrane.
HACCP je fleksibilan sistem, prilagođava se svim vrstama proizvoda u svakoj karici lanca proizvodnje, distribucije i rukovanja hranom, “od njive do trpeze”.